تبلیغات
زیبایی های آسمان(ستاره شناسی) - دب اکبر

دب اکبر

جمعه 22 آبان 1388 07:16 ب.ظ

نویسنده : admin

این صورت فلکی در اواخر فروردین ماه به بهترین وضعیت رصدی می رسد.یکی از بزرگترین صورتهای فلکی است وشکل آن در اسناد قدیمی ستاره شناسی به صورت یک خرس بزرگ ترسیم  شده است

هفت ستاره پرنور آن که در میان مردم شناخته شده است به شکل یک ملاقه یا آب گردان بزرگ است ودر قسمت پشت ودم خرس بزرگ قرار دارد

 

ین هفت ستاره با نام هفت برادران نیز درمیان مردم شناخته می شود. امتداد دو ستاره جلویی وپرنور  با نامهای دبه ومراق به ستاره قطبی  میرسد.ستاره دوم ازسمت دسته ملاقه  عناق نیز  نام دارد ودارای یک همدم نزدیک بانام سها می باشد.از زمانهای قدیم دیده شدن این  ستاره همدم معیاری بوده است  برای وضعیت دید افراد. کهکشانهای بسیاری  از جمله  دو کهکشان معروف با شماره های m81  وm82 در محدوده آن قرار دارد.

در یونان و بابل قدیم ، همچنین در هندوستان و آمریكای شمالی ، مردم در مشهورترین صورت  فلكی ، كه ما ستارگان اصلی آن را اغلب " ارابه بزرگ " می نامیم ، تصویر خرسی نر یا ماده را می دیدند .

معروفترین افسانه یونانی خرسها ، كه به گونه های مختلفی روایت می شود ، افسانه زئوس و كالیستوی زیباست . پدر خدایان ، زنوس ، عاشق این دختر زیبا شده بود ، كه البته امر پیامدهایی را در بر داشت . كالیستو از زئوس پسری به نام " آركاس " به دنیا آورد كه بعدها شكارچی ممتازی شد . چون " هرا " ، همسر زئوس ، از داستان عشق و عاشقی آن دو خبردار شد ، بسیار خشمگین شد و كالیستو را به صورت خرس ماده را دید و می خواست آن را شكار كند . او خبر نداشت كه این خرس در واقع مادر خود اوست . زئوس در آخرین لحظه موفق شد ، تیر آركاس را از مسیرش منحرف كند . او برای این كه در آینده از كالیستو محافظت كند ، آركاس را به خرس نر جوانی تبدیل كرد و مادر و پسرش را به آسمان به شكل صورتهای دب اكبر و دب اصغر به آسمان انتقال داد .

بر اساس افسانه ای دیگر ، می گویند خود ، كالیستو را به شكل خرس ماده ای ، و پسر كالیستو یعنی آركاس در این افسانه صورت فلكی محافظ خرس یا عوا شمرده می شود . از آنجایی كه صورت فلكی دب اكبر هرگز غروب نمی كند ، مردم بر این باور بودند كه خدایان ممنوع كرده اند كه خرس ماده ، در اقیانوس ، یعنی در جایی كه او هرگز غرق نمی شود ، شنا كند .

رومیان قدیم در ستارهای نورانی دب اكبر ، هفت گاومیش كشنده گاو آن را می دیدند ،كه گاو چران ، یعنی صورت فلكی عوا آنها را تعقیب می كند .

رومیان به هر حال صورت فلكی عوا را قبل از هر چیز ، شبانی می دانستند كه خیش یا گاوآهنی را كه توسط گاومیشها كشیده می شد ، اختراع كرده بود . به این ترتیب این صورت فلكی نمودار سیر تكاملی زندگی بشر از زندگی كوچ نشینی به جامعه ساكن در یك منطقه نیز به حساب می آید .

 

در انگلستان قدیم مردم در نورانی ترین ستارگان دب اكبر ، ارابه شاه " آرتو " ( king Arthur : قهرمان افسانه ای انگلستان كه می گویند شاه بریتانیایی ها در قرن ششم میلادی بوده است) را می دیدند . این صورت فلكی را مردم انگلستان " ارابه چارلز " نیز می خواندند و به این صورت " چارلز كبیر " ( charles the great : شارلمان ، معروف به چارلز كبیر ، چارلز اول پادشاه فرانسه و انگلستان در سال های 768 تا 814 میلادی) را به خاطر می آوردند . به این ترتیب بود كه صورت فلكی " ارابه بزرگ " به طریق مختلف و به آرامی در تاریخ اقوام گوناگون شكل گرفت و خلق شد .

 

اقوام زیادی نیز در این صورت فلكی نقش خیش یا گاوآهنی را می دیدند ، كه یك كشاوز ، مثلا صورت فلكی عوا آن را دنبال می كرد . آمریكاییها دب اكبر را " ملاقه بزرگ " ( big dipper )نیز می خوانند .

نامهای لاتین این ستاره ها را در شکل بالا مشاهده می کنید.

اسامی این ستاره های عبارتست از :

Dubhe : آلفای دب اکبر ـ دُوبّه ـ خرس

Merak : بتای دب اکبر ـ مراق

Phecda : گامای دب اکبر

Megrez : دلتای دب اکبر ـ مغرز

Alioth : اپسیلون دب اکبر ـجون

1-6ـ Mizar : زتای دب اکبر ـ عناق

2-6ـ Alcor : سها

Alkaid : اتای دب اکبر ـ قائد

در بالا برای ستاره شماره 6 دو نام آورده شده است. اگر در تصویر بالا هم دقت کنید مشاهده می کنید که ستاره شماره 6در واقع از دو ستاره نزدیک به هم تشکیل شده است. دو ستاره سها و عناق به ظاهر در کنار هم دیده می شوند درحالی که فاصله زیادی با هم دارند. مشاهده ستاره سهای کم فروغ، به وسیله اعراب و بومی های آمریکا، به عنوان آزمایش قدرت چشم انسان شناخته گردیده است. شما هم می توانید امتحان کنید و ببینید آیا موفق به دیدن ستاره سها در کنار عناق می شوید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -